Szolgáltatásaink
Közvetlen uniós forrásszerzés
Stratégiai tanácsadás
A közvetlen uniós forrásokra történő pályázás esetében az első lépés annak felmérése, hogy milyen lehetőségek vannak rövid-, közép- és hosszútávon az érdeklődők számára. Az MFOI stratégiai tanácsadás keretében segíti az ügyfeleit, hogy tevékenységi körük, kapacitásaik, érdeklődésük és fejlesztési ötleteik fényében milyen alapok lehetnek relevánsak számukra. Ezzel párhuzamosan – egyeztetésben az ügyfelekkel – kidolgozásra kerül egy középtávú stratégia, amely meghatározza, hogy mely alapok mely már ismert, illetve előreláthatóan publikálásra kerülő pályázati kiírásaira pályázzanak. Ezen stratégia azt is lefekteti, hogy a közvetlen uniós források hogyan integrálhatók az adott partner közép- és hosszú távú fejlesztési tervébe, hogyan tudják esetlegesen kiváltani egyes projektek egyébként 100%-ban önerőből történő finanszírozását.
Pályázatépítés és projekt-menedzsment
Amint az ügyfélportfólió és -kapacitások beazonosításra kerültek, az MFOI felméri a jelenleg nyitott, illetve a jövőben publikálásra kerülő pályázati kiírásokat és támogatást nyújt a megfelelő kiírás kiválasztásában. Ezt követően – pályázatépítés keretében – az MFOI segít a megfelelő pályázati tartalom meghatározásában, a projektkoncepció részletes kidolgozásában. Emellett támogatást nyújt az egyéb pályázati dokumentáció összeállításában. Ezen folyamat végére a pályázati ötletből egy konkrét összkoncepció kerül kialakításra, amelynek részét képezi a kidolgozott ötlet, a projekt-szakaszok és -elemek, a konzorciumi partnerek közötti feladat-leosztás, a költségvetés és a partnerekhez kapcsolódó költségvetési részösszeg.
Konzorciumépítés
A közvetlen uniós források keretében kiírásra kerülő pályázati lehetőségek jelentős részében előfeltétel a több országból érkező partnerek részvételével történő konzorciumi pályázás. A beadott pályázatok értékelésekor a konzorcium összetételére és a partnerek komplementaritására nagy hangsúlyt fektet az Európai Bizottság. Ennek fényében az MFOI, széles nemzetközi hálózatára támaszkodva támogatást nyújt egy földrajzilag kiegyensúlyozott, minőségi partnerekből álló konzorcium építésében.
Pályázatírás
A közvetlen uniós források esetében kiemelt hangsúly van a pályázatírás minőségén is. Az MFOI válogatott nemzetközi és magyar pályázatíró cégekkel működik együtt a pályázatok magas minőségének biztosítása érdekében és támogatást nyújt az ügyfelek portfoliójához és projektjéhez legjobban illeszkedő cég beazonosításában. Igény esetén az MFOI végigkíséri a pályázatírási folyamatot és a lezárását követően támogatást nyújt a pályázat benyújtásában.
Szakpolitikai felkészítés
Az MFOI folyamatosan figyelemmel kíséri a közvetlen forrást biztosító uniós alapok szakpolitikai elvárásainak összekapcsolását az egyéb forrásszerzést és az önerő biztosítását megkönnyítő gazdasági indikátorokkal. Pályázatmenedzsment tevékenységének szerves része a szakpolitikai felkészítési szolgáltatás, amely egy átfogó stratégiai megközelítést kínál a pályázati folyamatokban, azzal a céllal, hogy a pályázatok a lehető legmagasabb szintű szakpolitikai illeszkedést érjék el, növelve az esélyét a pozitív bírálatnak. Ez a szolgáltatás mélyreható ismeretek átadását jelenti a fejlesztési források mögött álló szakpolitikai hátterekről és célkitűzésekről, amelyek meghatározzák az uniós források felhasználását. A szolgáltatás része a szakpolitikai környezet változásaiból adódó kockázatokról és azok kezelési lehetőségeiről való tájékoztatás mellett a jogi és szabályozási háttér átláthatóvá tétele.
Az MFOI szakpolitikai felkészítése tehát a projektek szakpolitikai tervezésétől a pályázat beadásán át a nyomon követésig kísérő szolgáltatás. Ez nem csupán a pályázati folyamat technikai aspektusaira összpontosít, hanem egy hosszabb távú, átgondolt érdekérvényesítési terv része is, amely a regionális egyenlőtlenségek csökkentésére és a kohézió erősítésére fókuszál, és ezzel egyidejűleg erősíti a projektek esélyét a sikeres uniós forráselnyerésre.
Kiegészítő tevékenységek
Szakpolitikai- és Projektmenedzsment Képzés
Ennek a képzési szolgáltatásnak célja, hogy átláthatóvá tegye a közvetlen uniós források összetett rendszerét, és érthetővé azokat az uniós szakpolitikákat, amelyekhez illeszkednek a közvetlen forrásalapokra vonatkozó felhívások. A gyakorlatorientált képzés során a résztvevők nem csak általános szakpolitikai és uniós intézményi ismeretekkel gazdagodnak, hanem a gyakorlati szakemberek által vezetett projektmenedzsment szimuláció részeseivé is válnak. A projektmenedzsment gyakorlat az ötlet projektté alakításától az illeszkedő forrásalap és szakpolitika megtalálásán át a hálózatépítésre, a kommunikációs és együttműködési készség, valamint az érdekérvényesítési képesség fejlesztésére fókuszál. A képzést egyetemi, helyi önkormányzati, társadalmi és vállalati szereplők számára a szférák sajátosságaiból fakadó egyedi igényekre szabottan szolgáltatja az MFOI magyar és angol nyelven egyaránt.
Pályázatírói képzés
Az MFOI célja a közvetlen uniós forrásalapok sajátosságait figyelembe vevő pályázatírói képzési program kidolgozása és elterjesztése annak érdekében, hogy a résztvevők magas színvonalú, versenyképes pályázatokat készíthessenek, amelyek növelik a magyar gazdaság sikeres részvételének esélyét az uniós források elnyerésében.
A képzés a pályázatíráshoz szükséges elméleti alapokat és gyakorlati ismereteket egyaránt magában foglalja, a pályázati kiírások értelmezésétől a projekttervezésen és struktúraismereten át, a költségvetés tervezés és pénzügyi előírások megértésén, valamint a megvalósíthatósági tanulmányok és hatásvizsgálatok szövegezésén keresztül, a képzés lépésről lépésre vezeti végig a résztvevőket a pályázat megírásának folyamatán, beleértve a meggyőző és világos szövegalkotási képesség fejlesztését. A pályázati kritériumok és célrendszerek megértésével a képzés a projekt végrehajtását követő beszámolási és elszámolási tevékenységben is eligazítást nyújt.
Uniós intézményi lobbitevékenység
Az MFOI brüsszeli irodája és nemzetközi csapata képviseli ügyfelei érdekeit az uniós intézményeknél és a releváns rendezvényeken, hozzájárul új nemzetközi kapcsolatok kialakításához és tájékoztat az aktuális szakpolitikai és finanszírozási trendekről.