Az Agroinform.hu szervezésében Kecskeméten került megrendezésre a PREGA 2025 Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás, ahol a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) szakértői is jelen voltak.
Az esemény kiemelt fórumként szolgált a gazdálkodók, agrárvállalkozók és szakmai előadók számára, hogy közösen megvitassák, hogyan járulhat hozzá a digitalizáció és a precíziós gazdálkodás a magyar mezőgazdaság sikeréhez és versenyképességének növeléséhez.
Ez a téma nemcsak Magyarországon fontos, hanem egész Európában is!
A European Commission „Európa Digitális Évtizede” stratégiájának egyik kiemelt célja, hogy a vidéki térségek is hozzáférjenek a legmodernebb digitális technológiákhoz.
Milyen eszközökkel támogatja az EU ezt a célkitűzést?
- Vidékfejlesztési programokkal – Digitális infrastruktúra fejlesztése, szélessávú internet és 5G lefedettség növelése vidéki térségekben.
- Precíziós gazdálkodási innovációk támogatásával – Automatizált rendszerek, távérzékelési technológiák és adatvezérelt megoldások segítése.
- Mesterséges intelligencia alapú megoldásokkal – AI-alapú döntéshozatal és robotizált megoldások fejlesztése a fenntarthatóbb termelés érdekében.
- Digitális képzésekkel – Az agrárszektor szereplőinek támogatása digitális készségeik fejlesztésében.
További információ az EU Digitális Évtized stratégiájáról: https://lnkd.in/gkWeqNgz
Hogyan juthatnak támogatáshoz a szervezetek agrárdigitalizációs fejlesztéseikre?
János Dászkál, az MFOI ügyvezető-helyettese a PREGA 2025 konferencián tartott előadásában ezt a témát is érintette, hangsúlyozva, hogy ezek a források a hazai támogatásokat kiegészítve kulcsszerepet játszanak az agrárszektor fejlődésében.
Az Európai Unió az agrárdigitalizáció támogatására az alábbi programok keretében hirdet finanszírozási pályázatokat:
- Horizont Európa – Az EU kutatási és innovációs programja, amely támogatja a precíziós gazdálkodás, az intelligens mezőgazdasági rendszerek és az agrár-élelmiszeripari digitalizáció fejlesztését.
- Digitális Európa Program – Agrár adatterek létrehozásával és a digitális képességek fejlesztésével kapcsolatban kínál támogatásokat.
- InvestEU – Hosszú távú finanszírozási program, amely ösztönzi a zöld és digitális átállást, támogatva a magánberuházásokat az agrárszektor digitalizációs fejlesztéseiben.
Ne maradjon le ezekről a forrásszerzési lehetőségekről!
Az MFOI támogatja a hazai pályázókat a közvetlen uniós programokhoz való csatlakozásban és a pályázati projektfejlesztésben. Néhány idei felhívás hamarosan megnyílik, így már most érdemes elkezdeni a felkészülést!
Keresse kollégáinkat, és dolgozzunk együtt a sikeres pályázatért!