A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) aktív résztvevője volt a Tusnádfürdőn megrendezett 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábornak, ami nem csak kulturális találkozó, hanem fontos platform a gazdaságfejlesztés és a nemzetközi kapcsolatok építése szempontjából. Az esemény alatt több, mint 30 sátorban zajlottak izgalmas panelbeszélgetések. Bernadett PETRI, miniszteri biztos, az MFOI ügyvezetője is részt vett számos fórumon, ahol más-más nézőpontokból, különböző témákat érintve hangsúlyozta a közvetlen uniós programokban való részvétel jelentőségét.
A marosvásárhelyi Pro Economica Alapítvány programja során miniszteri biztos asszony kiemelte, hogy az erdélyi, székelyföldi, valamint a külhoni magyar vállalkozások számára a direkt EU források kiemelkedő lehetőséget biztosítanak a közepes fejlettség csapdájából való kitörésre, elősegítve ezzel a térség gazdasági fejlődését.
Ennek és a külhoni magyar kapcsolatok erősítése érdekében a MFOI együttműködési megállapodást írt alá a szervező Alapítvánnyal, amely támogatja az erdélyi, és székelyföldi szervezetek közös pályázati lehetőségeinek kiaknázását és a jövőbeni konzorciumok kialakítását.
A „Helyben? Rendben!” című panelbeszélgetésen Varga-Bajusz Veronika (felsőoktatásért felelős államtitkár), Bernadett PETRI (miniszteri biztos), Richárd Bodrogi (főigazgató, Tempus Közalapítvány) és Erdős Szablcs (egyetemi oktató, alapító, Együtt Európáért Alapítvány) vitatták meg a demográfiai kihívásokat és a fiatalok Európai Unión belüli mobilitásának jövőjét. A beszélgetés fókuszában az Erasmus program állt, amelynek lényeges célja, hogy a mobilitás ne csak egy átmeneti időszak legyen, hanem része egy hosszabb, kutatási programokkal összekapcsolt fejlődési folyamatnak. Emellett a helyben maradás és hazatérés fontossága is terítéken volt, valamint a közösségi összefogás szerepe a regionális fejlesztésben. A civil szervezetek, vállalkozások együttműködése és a Brüsszelben folytatott konzultációk kiemelt szerepet kapnak a döntéshozatalban, míg a láthatóság növelése kulcsfontosságú a közös érdekeik érvényesítéséhez.
A Viktória Lilla Pató (kiemelt szakértő, MFOI; kutató, University of Public Service Európa Stratégia Kutatóintézet) által moderált, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézet szervezésében lezajlott „Versenyképesség fokozása: források és fejlesztések” című kerekasztal-beszélgetésben Bernadett PETRI és Calum Nicholson (kutatási igazgató, Danube Institute) elemezték Európa versenyképességi helyzetét az elmúlt évek nehézségei árnyékában. A területi kohézió elvének megőrzése, és az EU szuverenitásának fontossága is előtérbe került a beszélgetés során. Célunk, hogy az uniós források segítségével növeljük a magyar cégek és szervezetek versenyképességét az egész EU-ban.