A héten Bernadett PETRI, miniszteri biztos, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) ügyvezetője ismét Brüsszelben tartózkodik, hogy folytassa az új Európai Bizottság (European Commission) főigazgatóságainak vezetőivel az október közepén megkezdett egyeztetéseket, amelyek a hazai szervezetek érdekeit képviselik.
Elsőként Thibaut Kleinerrel, az Európai Bizottság Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatóságának (DG Connect) igazgatójával találkozott miniszteri biztos asszony. A megbeszélés fő témája a Digital Europe Program (DEP) és annak finanszírozása volt. Ennek kapcsán Bernadett PETRI jelezte, hogy habár Magyarország DEP finanszírozásban a középmezőnyben teljesít, vannak olyan szerkezeti problémák a programban, amelyek a közép-kelet-európai régiót érintik, és nem hagyhatók figyelmen kívül.
Az egyik ilyen, ami különösen érzékenyen érinti a magyar szereplőket, az általános 50%-os finanszírozási ráta, mivel a hazai cégek számára nehézséget jelent az 50%-os önerő biztosítása.
Továbbá felhívta a figyelmet a közép-kelet-európai méretből adódó hátrányos helyzetünkre az Európai Védelmi Alapban (European Defence Fund – EDF) és a Horizont Európa programban. Az EDF esetében a hazai KKV-k nem képesek megfelelni a gazdasági kritériumoknak, míg a Horizont Európa program túlságosan deep tech fókuszú. A magyar érdek az lenne, hogy a támogatási rendszer lépcsőzetes legyen, amiben az olyan KKV-k is részt vehetnének, amelyek túl nagyok startupnak, de túl kicsik más projektekhez.
Thibaut Kleiner igazgató úr nyitott volt az észrevételekre, és néhány pontban elismerte a felvetések jogosságát. Az együttműködés és a közös munka a jövőben is folytatódik.
A következő állomás a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósági (DG Agri) találkozó volt, ahol Diego Canga Fano főigazgató helyettessel megvitatták a mezőgazdasági termékek promócióját, a kapcsolódó pályázatokat és a magyar pályázók teljesítmény javításának lehetőségét.
Egyetértettek abban, hogy a figyelemfelhívás nagymértékű változást eredményezhet. Ennek kapcsán megkezdődött a közös gondolkodás egy magyarországi Infó Nap szervezéséről.
A mezőgazdasági termékek promócióját célzó pályázatok 2025 január és május között lesznek elérhetőek. A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) pedig kiemelt szerepe lesz abban, hogy ezeket a pályázati felhívásokat az érintettek magyar szereplőkhöz eljuttassa, illetve támogassa őket a sikeres pályázásban.
Az egyeztetések fejleményeiről folyamatosan tájékoztatjuk követőinket.
Egyeztetés az új Európai Bizottság főigazgatóságainak vezetőivel

MFOI hírlevél
Legyen naprakész a közvetlen EU programokkal és felhívásokkal kapcsolatban!
Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön az aktualitásokról elsőként.
Uniós források az élelmiszeripar számára – 28 nyitott pályázati lehetőség!
2025.03.20.
A Funding and Tenders portálon a "food" kulcsszóra keresve 28 nyitott vagy hamarosan induló pályázati lehetőség érhető el.ESG-megfelelés: kihívás vagy lehetőség?
2025.03.14.
Bár a szabályozás még nem vonatkozik közvetlenül rájuk, egyre nagyobb a nyomás az ellátási láncok irányából, és ESG nélkül a versenyben maradás is nehezebb lehet.LIFE pályázatok 2025 – Indul a felkészülés!
2025.03.11.
Az Európai Éghajlat-, Infrastruktúra- és Környezetvédelmi Végrehajtó Ügynökség hivatalosan bejelentette a 2025. évi LIFE pályázati felhívások megjelenésének dátumát.Hogyan segíti Brüsszeli jelenlétünk a magyar pályázókat?
2025.03.08.
Az MFOI brüsszeli irodája lehetővé teszi, hogy a pályázók számára naprakész és releváns információkat biztosítsunk az uniós szakpolitikai irányvonalakról.EU-s finanszírozási lehetőségek vallási és kulturális projektekre
2025.03.07.
A MFOI küldetése, hogy közvetlen uniós forrásokhoz segítse a hazai vállalkozásokat, intézményeket és szervezeteket, beleértve az egyházakat és az egyházi fenntartású intézményeket is.VÁROSFEJLESZTÉS A GYAKORLATBAN – Vegyen részt a Cities Forum 2025-en!
2025.03.04.
Hogyan lehet sikeresen fejleszteni egy várost uniós forrásokkal? Milyen innovatív megoldások segíthetik az önkormányzatokat a fenntartható fejlődésben?