Magyarországra érkezett Elisa Ferreira, az Európai Bizottság (European Commission) kohéziós politikáért felelős biztosa, Tibor Navracsics, közigazgatási és területfejlesztési miniszter meghívására. A látogatás rendkívül időszerű, hiszen tematikailag a magyar uniós elnökség legfontosabb témája lesz a kohéziós politika jövőjéről folyó vita. A szakpolitika fontosságát nem csak a területfejlesztési tárca, hanem Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter is aláhúzta tegnap, az University of Public Service-n tartott konferencián, „a kohéziós politika nem csak felzárkóztatási es fejlesztéspolitikai kérdés, hanem versenyképességi is”.
A kohéziós politika vitathatatlanul a társadalmi és területi integráció zászlóshajója, amely célja, hogy csökkentse a gazdasági és szociális egyenlőtlenségeket az Unióban. Ez a politika lehetővé teszi, hogy az alacsonyabb fejlettségű régiók felzárkózzanak, növelve ezzel az egész Unió versenyképességét.
Mi is az a kohézió?
Navracsics Tibor a budapesti Kohéziós Csúcson megválaszolta ezt a kérdést. „Uniós szinten két nagy területet értünk ez alatt: az egyik – amit talán nemzeti politikában társadalmi integrációs politikának vagy szociálpolitikának szoktunk nevezni, uniós szinten ez a személy alapú kohéziós politika, amikor is a kohéziós politika alanyai a személyek, az egyének, a társadalmi csoportok, a marginalizálódott vagy leszakadt társadalmi egységek és ezek felzárkóztatása. Itt a társadalmi integráció és a társadalmi kohézió a cél. A másik nagy terület, amit regionális fejlesztésnek vagy területfejlesztésnek is nevezhetünk nemzeti szinten, vagy uniós zsargonban a területi alapú kohéziós politika. Ez esetben nem az egyes társadalmi csoportokra koncentrálunk, hanem az egyes térségekre, és ezen belül is a marginalizálódott, fejletlen vagy leszakadó térségek felzárkóztatására.”
A kohéziós politika erősítése tehát kulcsfontosságú a versenyképesebb és integráltabb Európa építésében. Egy erős kohéziós politika lehetővé teszi, hogy kevesebb erőforrást kelljen fordítani a társadalmi különbségek mérséklésére, így mindenki számára biztosítva a felfelé irányuló konvergenciát.
Ez a látogatás remek alkalmat teremtett arra, hogy tovább mélyítsük a párbeszédet és erősítsük azokat a kapcsolatokat, amelyek elősegítik Magyarország fejlődését.
Célunk a kohézió fontosságának hangsúlyozása, illetve annak elveinek beillesztése a közvetlen uniós források kritériumrendszerébe.