Viktória Lilla Pató, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) kiemelt szakértője a Harnessing Talent Platform (HTP) területi munkacsoportjának tagjaként a napokban részt vett a második személyes találkozón az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság (DG REGIO) központjában.
Az elmúlt év során a munkacsoport tagjai számos jógyakorlatot vitattak meg különböző EU tagállamokból, és egy olyan tájékoztató anyagon dolgoztak, amely az innovációs ökoszisztéma-politikát vizsgálja a regionális és vidéki területeken élő tehetségmegtartási képesség szempontjából.
A Harnessing Talent Platform (HTP) egy új tudásmegosztó és együttműködést támogató platform, amely segíti a régiókat a demográfiai kihívások és a felsőfokú végzettségű lakosság csökkenéséből eredő problémák kezelésében az egész EU-ban.
Magyarország déli és keleti régiói — Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld és Dél-Dunántúl — azon 46 európai régió közé tartoznak, amelyek „tehetségfejlesztési csapdában” vannak.
Ezekben a térségekben csökken a munkaképes korú lakosság, és stagnál a felsőfokú végzettségűek száma 2015 és 2020 között. Ezek a régiók az EU népességének 16%-át teszik ki. Az egy főre jutó GDP itt az EU átlagának 64%-a, és a vidéki lakosság aránya is magasabb (31%), mint az EU-s átlag (21%). Ez a kihívás Magyarország területének közel kétharmadát, valamint a közép-kelet-európai régiók jelentős részét érinti.
Az innovációs ökoszisztémák szerepe a tehetségek megtartásában több szempontból is megközelíthető:
- Lehetőségek teremtése a tehetségek kibontakoztatására, miközben beágyazzuk az innovációs kultúrát a veszélyeztetett régiókban.
- Magyarországon elengedhetetlen a klaszteresedés ösztönzése, mivel ez elősegíti a helyi szereplők hatékony együttműködését. Ebben kulcsfontosságú szerepe van a közvetlen kezelésű uniós források igénybevételének, amelyek lehetőséget adnak a fejlesztések direkt támogatására és a régiók versenyképességének növelésére.
- A KKV-k és startupok számára elérhető pénzügyi támogatás alapvetően a közvetlen uniós források bevonásával valósítható meg, ezért létfontosságú a hazai hozzáférés javítása ezen forrásokhoz. Ez lehetőséget teremt a gazdasági növekedés ösztönzésére és az innováció előmozdítására.
- Az akadémiai és a vállalati szféra együttműködésének erősítése, amelyre jó példa a gyakorlat-orientált képzésünk a közvetlen uniós források és kapcsolódó szakpolitikák témakörében, amely immár két egyetemen is sikeresen működik másfél éve.
Az elrettentő statisztikai adatok és tapasztalatok miatt elengedhetetlen, hogy dolgozzunk a megoldáson, ezért különösen fontos, hogy aktívan hozzájáruljunk a platform munkájához.