A VERSENYKÉPESSÉG, a MAGYAR GAZDASÁG és a KORMÁNYZATI ÖSZTÖNZŐK kerültek terítékre abban a panelbeszélgetésben, melyen Bernadett PETRI, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) ügyvezetője is részt vett az idei InfoTér Konferencián, Balatonfüreden.
Évek óta problémát jelentett a magyar gazdaság digitális lemaradása a nyugat-európai szinttől, de a legújabb DESI 2024 jelentés szerint már javuló tendencia érzékelhető.
A panel során szóba kerültek azok a kormányzati intézkedések is, amelyek eddig sikeresnek bizonyultak, valamint a kerekasztal beszélgetés résztvevői megvitatták, hogy mely területeken szükséges még erősíteni a fejlődést.

Emellett arról is esett szó, hogyan segíthetik a közvetlen uniós pályázatok és brüsszeli programok a magyar vállalatok digitális átalakulását és versenyképességük növelését, amivel fenntartható a digitalizáció terén megfigyelhető pozitív trend.
Az Európai Bizottság az aktuális költségvetési ciklusban (2021-2027 Multiannual Financial Framework – MFF) számos közvetlen uniós alap és program keretében nyújt támogatást a tagországokban működő digitalizációs projektek elősegítésére.
Ezek a következők:
- Digitális Európa Program: A digitális átalakulást célzó fő EU kezdeményezés. Támogatja a szuperszámítógépek és adatfeldolgozás, mesterséges intelligencia kapacitások, mint adatterek és AI algoritmusok könyvtárai, valamint a kibervédelem fejlesztését. Emellett a digitális készségek bővítésére és a vállalkozások, közintézmények digitalizációjának elősegítésére szolgál.
- Connecting Europe Facility: A digitális infrastruktúra fejlesztéséhez igényelhető innen támogatás, különös tekintettel a szélessávú hálózatok kiépítésére, amely alapvető a jövőbeli digitális folyamatok és alkalmazások számára.
- Horizon Europe: Ez a kutatási és innovációs program a digitális ágazatot is támogatja, olyan technológiák fejlesztésével, mint az mesterséges intelligencia, robotika, a következő generációs internet, nagy teljesítményű számítógépek, nagy adatmennyiségek kezelése és kulcsfontosságú digitális technológiák.
- InvestEU: A program elősegíti azokat az uniós beruházásokat, melyekkel elérhetőek az EU gazdaságpolitikai céljai, különösen a zöld és a digitális átállás területén. A program forrásainak legalább 10%-a kifejezetten digitális célokra irányul.
- Creative Europe MEDIA: Az audiovizuális ipar támogatása mellett a digitális disztribúciós technológiák fejlesztése és terjesztése is hangsúlyt kap ebben az alapban.
- EU4Health: A program hozzávetőlegesen 10%-ban az egészségügyi szektor digitális átalakítását célozza, ezzel felkészítve az ágazatot a jövőbeli kihívásokra.
További részletekért és az elérhető pályázati lehetőségekért keresse szakértőinket az info@mfoi.org címen.