Korábbi posztjainkban többször szó esett arról, hogy a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) elkötelezett a fiatalok oktatása és az uniós projektmenedzsment képzés iránt, ezért is dolgozunk együtt több egyetemmel, köztük az University of Public Service-vel. Ennek keretében vettünk részt az NKE szabadegyetemi rendezvényén, a Ludovika Fesztiválon. Bernadett PETRI miniszteri biztos, az MFOI ügyvezetője kötetlenül beszélgetett az uniós forrásokról és azok elosztásáról Ákos Milán-nal, a Ludovika Collegium hallgatójával.
Milyen forrásai vannak az Európai Uniónak?
Az EU költségvetését illetően két fő típusról beszélhetünk, az egyik a direkt források, amelyek elköltéséről az Unió dönt, a másik a kohéziós források, amelyeket Brüsszel a regionális különbségek elvére alapozva oszt ki, és felhasználásáról a tagállam dönt. Bernadett kiemelte, hogy Magyarország számára nagyon fontos a regionális politika, ezzel együtt a kohézió, mert az jelenti a hosszútávra tervezhető stabil finanszírozást. A direkt források, ezen belül is a közvetlen uniós források rövidtávon hasznosíthatók és gyors reagálást igényelnek.
A közvetlen uniós források Magyarországon
Közép- és Kelet-Európában, így Magyarországon is alacsony a pályázási aktivitás és a nyerési arányok a közvetlen EU források esetében. Ez különösen aggasztó, mivel a jövőben a közvetlen kezelésű forráselosztás lesz a domináns, és minden ebbe az irányba halad. Így, aki idejében nem ismeri meg ezen pályázatok világát, nem vesz részt a pályázás folyamatában, fokozatosan hátrányba kerül.
Ezen változtatni szükséges, de hogyan?
Miniszteri biztos asszony kinevezése jelentős lépés ebben a folyamatban, csak úgy, mint az MFOI működése is, amely szervezet azon dolgozik, hogy támogassa a hazai szereplőket ezeknek a forrásoknak az elnyerésében.
Ezért indult az NKE-n kurzus, amelynek célja, hogy növelje a hallgatók munkaerőpiacon is fontos pályázatmenedzsment ismereteit.
Ezért van jelentősége a Európai Parlamenti Választásoknak, mert az Európai Parlament politikai összetétele nagyban befolyásolja a források helyzetét.
A beszélgetés végén a hallgatók számos kérdést fogalmaztak meg. Szóba került például az EU által felvett piaci hitel kérdése, és hogy ez milyen mértékben teszi kiszolgáltatottá az Európai Uniót.
Majd az előadás végén ismét felvetődött a címben szereplő kérdés: „Lesz-e pénz?”, amelyre miniszteri biztos asszony bizakodó választ adott. Magyarország számos jogszabályban vállalt kötelezettségét teljesítette, amely alapján a jogállamisági eljárás megszüntetésére van lehetőség. Emellett az is optimizmusra ad okot, hogy a következő félévben Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának elnöki szerepét.