Ez volt az egyik fő kérdés a magyar EU elnökség keretén belül Budapesten megrendezett “Art of Cooperation” 3 napos konferencián, ahol Bernadett PETRI, miniszteri biztos, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) ügyvezetője előadásában kiemelte, hogy mindenki számára biztosítani kell a lehetőséget a versenyképesség, a kohézió és az innováció elérésére.
Ez pedig csak úgy sikerülhet, ha megmarad az EU regionális politikája, az Interreg és egyéb programok között megfelelő kapcsolat jön létre és végül, de nem utolsó sorban, az EU felismeri, hogy igazságosabb forráselosztás kell. Kizárólag így csökkenthetők az innovációs különbségek, amelyek jelenleg az egész kelet-közép európai régiót sújtják.
A rendezvény tegnap délutáni programjában az MFOI két panelbeszélgetést is szervezett. Ezek közül az egyik kiemelt témája a Magyarország EU-elnöksége alatt megfogalmazott 7 prioritásból az alábbi 2 célkitűzés volt:
- A kohézió erősítése
- A versenyképesség fejlesztése
A beszélgetés résztvevői megvizsgálták a kohéziós szakpolitika jelen helyzetét, jövőbeli kilátásait és az előtte álló kihívásokat a következő többéves pénzügyi keret (Multiannual Financial Framework) tükrében.
Kitértek arra is, hogy a közvetlen EU források miként támogatják a kohéziós törekvéseket, illetve, hogy a regionális különbségek felszámolása hogyan növeli a versenyképességet.
Az eszmecserét azzal a kérdéssel zárták, hogy miként tudják egymást kiegészíteni a kohéziós és a közvetlen EU-s források.
Résztvevők:
- Bernadett PETRI, ügyvezető – MFOI
- Astrid Bartels, KKV finanszírozási csoportvezető, Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság (DG GROW), Európai Bizottság
- Pál Zachar, polgármester, Šahy (Ipolyság)
Moderátor: Viktória Lilla Patóó Viktória Lilla, vezető szakértő, MFOI
Ezt követően az „EU-s támogatások a régiókért” című kerekasztal-beszélgetés során bemutattunk olyan direkt brüsszeli finanszírozásban részesült nemzetközi projekteket, amelyek hozzájárulnak a helyi identitás kialakulásához és fejlődéséhez.
A panelisták megvizsgálták a projektek helyi közösségekre gyakorolt hatását, különös tekintettel arra, hogyan ösztönzik ezek az kezdeményezések a gazdasági növekedést és az innovációt, miközben megőrzik, fejlesztik a helyi tehetségeket és értékeket. A bemutatott projektek az európai trendeket a helyi identitással ötvözték, és jól tükrözik a közvetlen EU-s finanszírozás szerepének fontosságát a regionális fejlesztés előmozdításában.
Résztvevők:
- Bence Cseke, projektmenedzser, MFOI
- Luke Incorvaja, innovációs tisztviselő, Európai Innovációs és Technológiai Intézet
- Erdős Szabolcs, alapító, Együtt Európáért Alapítvány
Moderátor: Anna Isola, kiemelt tanácsadó, Veszprémi képviseletvezető, MFOI
Köszönjük a beszélgetések résztvevőinek az értékes gondolatokat!