Régiók és Városok Európai Hete

Régiók és Városok Európai Hete

Az Európai Bizottságot (European Commission) alkotó szakpolitikai szervezeti egységek az ún. főigazgatóságok (Directorate-General – DG), melyek a különböző uniós szakpolitikai területekért felelősek. A főigazgatóságok készítik elő az uniós jogszabályokat, ők dolgozzák ki, hajtják végre és irányítják az EU szakpolitikáit és finanszírozási programjait.

Bár Ursula von der Leyen újraválasztása várhatóan nem jelenti egy teljesen új időszak kezdetét az Európai Bizottság életében, mégis az egyes szakpolitikai területeken várhatóan változni fognak a prioritások. Ezért tartja kiemelt fontosnak a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI Advisory) ügyvezetője, Bernadett PETRI miniszteri biztos, hogy mielőbb találkozzon és egyeztessen az EU Bizottság főigazgatóságainak vezetőivel. Így a hazai szervezetek számára is biztosítani tudjuk a legfrissebb információkat és felkészülhetünk a változó uniós szakpolitikai irányokra.

Kollégáinkkal együtt a múlt héten számos főigazgatósági találkozóra került sor Brüsszelben, a Régiók és Városok Európai Hete alkalmából.

A Kutatási és Innovációs Főigazgatóság (DG RTD) képviselői elmondták, hogy együtt dolgoznak a Regionális és Várospolitikai Főigazgatósággal (DG REGIO) annak érdekében, hogy a kohéziós alapok jobban támogassák a kutatás-fejlesztést. Emellett kiemelték, hogy fontosnak tartják a különböző uniós források, mint például a strukturális alapok és a Horizont Európa program közötti együttműködést, hogy a kutatás-fejlesztési projektek még hatékonyabbak legyenek.

A Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság (DG GROW) vezetője elmondta, hogy a közvetlen uniós források alacsony arányú elérése nemcsak magyar sajátosság, hanem az egész közép-kelet-európai régióra jellemző probléma. A KKV-k támogatása kapcsán kiemelte, hogy az Egységes Piac Program (Single Market Programme) kifejezetten erős támogatást nyújt a KKV-k számára. Emellett az InvestEU programot is hangsúlyozta, amely a kereskedelmi bankok bevonásával igyekszik a kis- és középvállalkozások számára a beruházási lehetőségeket bővíteni.

Marco Marsella, az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság (DG SANTE) igazgatója hangsúlyozta, hogy Magyarország az EU4Health források elnyerésében a középmezőnyben helyezkedik el. A kapacitásfejlesztésért elsősorban a National Focus Pointok (NFP-k) és a tagállamok felelnek. A pályázható támogatások további növelése nehézségekbe ütközhet, mivel a többéves pénzügyi keret (Multiannual Financial Framework – MFF) átcsoportosításai miatt az hEU4Health alap volt az egyik, amelyből arányaiban a legtöbb pénzt elvonták.

Novemberben újabb főigazgatóságokkal találkozunk, hogy megvitassuk a magyar emberek számára fontos és aktuális kérdéseket.

Ha bármely uniós szakpolitikai területtel kapcsolatos kérdése van, keressen minket az info@mfoi.org címen!

MFOI hírlevél

Legyen naprakész a közvetlen EU programokkal és felhívásokkal kapcsolatban!

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön az aktualitásokról elsőként.

MFOI hírlevél